Borç Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

Borç Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

Borçlu yaşamak maalesef modern hayatın bizlerle buluşturduğu kötü alışkanlıklar arasında yer alıyor ve pek çok kişi bu batağın içerisinden çıkabilmek için yöntemler arıyor. Ancak kredi ve kredi kartlarına o kadar çok alıştık ki, borçlanmadan yaşamak sanki imkansızmış gibi bir algıya kapıldığımızı da itiraf etmek gerek. Eğer siz de bu çarkın içinden çıkmak istiyor, borç kapama yöntemleri hakkında araştırma yapıyorsanız, sizler için bir kaç tavsiyemiz olacak.

Kredi Kartınızı Kapatın


Evet, kredi kartınızın rahatlığına alıştığınızı ve taksit imkanlarını bırakmak istemediğinizi biliyoruz. Ancak maalesef bu kartlar olması gerektiğinden çok daha kolay bir şekilde alışveriş yapmanıza imkan tanıyorlar ve kendinizi durdurmak daha da zor hale geliyor. Nakit olarak alışveriş yapmaya başladığınızda, alışverişi daha tasarruflu bir şekilde yaptığınızı siz de fark edeceksiniz. Bu durum ise para arttırmanızı ve borçlarınızı kapatmanızı kolaylaştıracak.

Borçları Kapatma Planı Oluşturun


Bankaların sunduğu yeniden borç yapılandırma imkanlarını da şubeyle görüşerek değerlendirebilirsiniz. Özellikle de borç aldığınız dönemdeki yüksek faizler yerine artık düşük faizli krediler varsa, bu kredilerle ödemelerinizi de düşürebilirsiniz. Ancak borçlarınız yeniden yapılandırıldığı zaman artan paralarınızı harcayarak kendinizi yeniden aynı yükün altına sokmayın ve tutumlu olun.

Kişilere Olan Borçlardan Kurtulun

Dostlarınızdan aldığınız nakit borçlar varsa, bu borçları ya hemen ödemeye çalışın, ya da onlarla konuşarak yeni bir ödeme planı oluşturun. Özellikle de maddi imkanı kötü haldeki dostlarınızı zorda bırakmamak için onların ödemelerini öne alabilirsiniz. Yine de başkalarını çok zora soktuysanız, kredilerden faydalanarak bu borçları nakit olarak ödeyebilir, daha sonra bankaya taksitle ödeme yapabilirsiniz.

Durum Analizi Yapın

Tabii ki neden bu kadar borçlu olduğunuzu tespit etmek de önemli. Otomobilden dolayı mı borca battınız, çok mu lüks harcamalarınız var, evlenirken işi biraz abarttınız mı? Bu tip soruların cevabını vermeye çalışın ve neden bu halde olduğunuzu sorgulayın. Bu sayede gelecekte yeniden aynı sebeplerden dolayı borca batma olasılığınız azalacaktır.

Eşinizin Desteğini Alın

Eğer evliyseniz, borçlarınızı kapatmanız konusunda sizi motive etmesi için eşinizle görüşün. Size vereceği bir kaç tavsiye, kendi lüks harcamalarını durdurması ve ev ekonomisindeki bir kaç iyileştirme, borçları eritmenize yardımcı olacaktır.