Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bireylerde aşırı hareketlilik, dikkat konusunda meydana gelen eksiklikler ve dürtüsel davranışlar ile kendini ortaya koymaktadır. Toplum içerisinde genellikle yaramaz, yerinde duramayan olarak adlandırılan çocukların bu bozukluğa sahip olma oranı daha fazladır. Yalnızca dikkat eksikliği bozukluğu olabileceği gibi hem dikkat bozukluğu hem de hiperaktivite bozukluğu aynı anda görülebilmektedir.

Dikkat Eksikliğinin Görülme Sıklığı ve Yaygınlığı

Okul çağındaki çocuklarda yapılan araştırmalara dayanarak bu çocukların %3-7’sinde yaygın olarak görülmekle birlikte erkek çocuklarında görülme oranı ve sıklığı kız çocuklarına oranlandığı zaman 3 ila 5 kat daha fazladır. Çocuk ve ergen ruh sağlığı bölümlerine başvuran hastaların arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alma oranı hem dünya üzerinde hem de Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.

Dikkat Eksikliği Tanısının Belirlenmesi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısının koyulabilmesi için üç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalıcı ve sürekli olmalı yani en az 6 ay görülmeli,
  • Çocuk birden fazla farklı ortamda gözlemlenmelidir (okul, ev gibi)
  • Belirtiler 7 yaşından önce başlamış olmalıdır.

Dikkat eksikliği bulunan bireyler bir odak üzerindeki dikkat süresinin ve yoğunluğunun yaşıtlarına olan kıyasla gözlemlenebilir bir şekilde düşük olması olarak tanımlanabilir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip olan çocuklarda çevreden gelen yeni uyaranlara karşı hemen dikkati dağılabilmektedir. Bu sebeple çocuk belirli bir iş ile uzun süre uğraşmakta zorlanır ve odaklanma konusunda sıkıntılar yaşar. Çocuklara konulan dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tanılarının ardından tedavi sürecinde ebeveynlerin çocuklarına karşı daha anlayışlı ve ılımlı yaklaşması tedavinin seyri ve sağlıklı şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Çocuklarda görülen dikkat bozukluğu ve hiperaktivite gibi durumlarda ne yapılması gerektiği ve izlenilmesi gereken adımlar konusunda internet sayfaları üzerindeki ilgili online adresleri ziyaret edebilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.