Kaybetme Korkusu Nedir Nasıl Ortaya Çıkar

Kaybetme Korkusu Nedir Nasıl Ortaya Çıkar

Kaybetmekten Korkmayın

Kaybetme korkusu duygusal hayatımız veya diğer yaşantımızda karşımıza devamlı olarak çıkmakta olan ruhsal bir haldir. Sahip olduğumuz şeyleri kaybetmek istemediğimiz zamanda genelde karşımıza çıkan bir duygu olup zaman geçtikçe paranoyak bir hale getirdiğimizi hepimiz kabul etmekteyiz. Kaybetme korkusunu genelde insanlar, kendilerine güvensizlikleri fazla olan, değersiz olduklarını ve yeterli olmadıklarını düşündükleri zaman yaşarlar. Kaybetme korkusunu yaşayan birçok insanda kıskançlık ve karşısındakilerini kontrol etme duyguları fazla olan insanlardır.

Bu korku ile yaşamak elbette çok zor ve bunu yenmekte bir o kadar kolay.

Kaybetme korkusundan kurtulmak ve onu yenmek için öncelikle kararlı olmanız gerekir. Önceliğiniz bu korkunuzu sevgiye dönüştürmek olsun. Niyet edebilirsiniz ya da kafanızın içindeki inat sese dur deyip, ‘ ben bu korkum ile barışığım, onu çok seviyorum fakat bu korkumu artık sevgiye dönüştüreceğim ‘ diye kendiniz niyetlenebilirsiniz.

Kaybetme korkusu için birçok örnek yer alıyor.

Sevgilisini kaybetme ve ailesini kaybetme gibi bunlara benzer birçok unsur vardır. Kaybetme korkusuna daha çok kapılıp ve yenilip hayatınızı zindan etmeyin. Kaybetme korkusunu atlatmak için; spor yapın, kendinizin ne kadar özel olduğunu hatırlatın, hayatta varoluşunuzun ve başkasına da bağlı kalmadan yaşayabileceğinizi devamlı kendinize hatırlatın. Bazı zamanlar bu korku hiç aklınızdan geçmez ve geçmeyen zamanlardan birkaçı mutlaka aklınızda kalır. O zamana geri dönerek ve korkusuz olduğunuz olayı tekrar kendinize yaşatarak aslında kaybetme korkunuzun olmadığını ortaya koyabilirsiniz.