Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti bir Fransız uzman tarafından hazırlanmış bir protein diyetidir. Beslenme uzmanı olan Pierre Dukan hazırlanan bu diyet “dukan diyeti” adlı kitabından sonra büyük bir ilgi görmüş ve dünyada popüler olmaya başlamıştır. Kısa bir sürede hızlıca kilo vermek isteyen kişiler için büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Birçok uzmanın bu diyeti uygun ve sağlıklı görmese de bazı uzmanlar tarafından sağlıklı ve uygulanabilir olarak görülmektedir. Bu diyette protein ve yağ ağırlıklı bir beslenme diyeti uygulanmaktadır. Vücudun aldığı proteini yakmak için harcadığı kalori miktarı yükselmeye başlar ve bu sayede kilo verme hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlar. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Dukan Diyetinin Aşamaları

  • Dukan Atak Aşaması

İlk aşama olan Dukan atak (saldırı) aşaması olarak adlandırılan bu evre yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bu aşamada protein alımı başlar. Yumurta, balık, süt, yağsız dana eti gibi yağsız besinler tüketilmelidir. Bu evrede karbonhidrat alımı yasaktır. Bu aşamada 3 ile 7 kilo arasında bir kilo kaybı yaşanmaktadır. Bu evrede koyun eti yasaktır.

  • Seyir Aşaması

Bu evrede yine saf protein alımı devam etmektedir. Ama beslenme düzeninize sebzeler girmeye başlar. Karbonhidratlı sebzelerin tüketimi yasaktır.

  • Güçlendirme Evresi

Yapılan diyetler sonrasında geri kilo alımı sıklıkla görülen bir olaydır. Bu evrenin amacı verilen kilonun geri alınmaması ve kiloyu korumaktır. Bu evrede protein ve yanında sebze alınabilir.

  • Koruma Evresi

Bu evrede günlük en az 15 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Her gün 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmelidir. Bu evre ömür boyu sürdürülmelidir.

Dukan Diyetinde Yapılan Yanlışlar


Dukan diyeti en hızlı sonuç veren diyetlerden biri tanesidir. Bundan dolayı insanlar büyük bir hevesle başlayıp bir süreden sonra sıkılabiliyor. Bu diyete başlamadan önce araştırmalar yapmanız veya kitabını okumalısınız. Yeterli beslenmeniz gerekmektedir. Açlık hissinden dolayı diyetten sıkılabilir ve diyeti yarıda bırakabilirsiniz. Diyeti düzgün uygularsanız bu sayede kilo vermiş olursunuz. Ve tartıldığınızda kilo verdiğinizi görünce mutlu olup motive olacaksınız. Bu sayede daha çok istekli olacaksınız. Bu diyeti uygulandığınızda bol bol su tüketmelisiniz ve arada yapılan kaçamakları abartmamalısınız. Dukan diyetinde en çok yapılan yanlışlardan biri olan az su tüketimidir.