Nasıl Araç Park Edilir

Nasıl Araç Park Edilir

Gerek ehliyet alma aşamasında gerek araba kullanırken en stres yapılan konu araç park etmedir. Acemi sürücüler de deneyimli sürücüler de araç park etme ile ilgili sorunlar yaşarlar. Bu yazımızda araç park etmenin nasıl yapılacağını ve kolay yöntemleri anlatacağız. Park etmede birçok şekil vardır. Otoparklarda geri geri veya düz park etmek paralel parka nazaran daha kolaydır.

Araç Park Etme Yöntemleri Nelerdir?

Farklı araçların olduğu alanda iki şekil park yöntemi vardır; yatay park etme, dikey park etme. Dikey park etme nispeten daha kolay olmakla birlikte iki araç arasındaki mesafeye dikkat edilir. Yatay park etmede dikey park etmeye göre daha fazla direksiyon kullanmanız ve ayna kontrolünü daha fazla yapmanız gerekmektedir. Park ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da diğer araçlarla mesafeyi kapınızı açtığınızda diğer araçlara sürtmeyecek şekilde ayarlamanız ve diğer araçların da giriş çıkışını kısıtlamamanız gerekmektedir.

Dikey Park Etme

İki araç arasındaki park alanına sağ ve sol taraftaki mesafeyi doğru hesaplayarak park etme şeklidir. Diğer yöntemlere göre daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Yatay Park Etme

Yatay park etme en fazla uğraştıran park yöntemidir. İki araç arasında hem kendi aracınızı hem diğer araçları sıkıştırmayacak bir boşluk bulduğunuzda aracınızı arkanızda kalacak araçtan uzaklaştırıp önünüzde kalacak aracın paraleline sürmelisiniz. Bu sürüş işlemini yaparken önde kalacak araçla aranıza en az yarım metre mesafe koymalısınız. Önünüzde kalacak aracın tamponuyla sizin aracınızın arka lastikleri aynı hizaya gelince durmalısınız. Ardından direksiyonunuzu tam sağ yapıp geri geri kontrollü bir şekilde araya girmelisiniz ve bu esnada aracınızı 45 derecelik açıda tutmalısınız. Geri sürüş işlemine arkanızdaki aracın plakasını yan aynanızda görene kadar devam etmelisiniz.Önünüzde veya arkanızda olan araçlara ne kadar yaklaştığınızı kontrol etmeli bu işlemleri tamamladıktan sonra direksiyonunuzu düz konuma getirmelisiniz.

Geri Geri Park Etme

Geri geri park etme aşamaları yatay park etmeye benzer ancak geri geri park etmenin avantajı ön kısımda kontrol edecek aracın olmaması ve gelen araçların daha kolay görülebilmesidir. Geri geri park ederken aracınızı geri vitese aldıktan sonra yandaki araçlarla aranızdaki mesafeyi kontrol edip uygun bir şekilde park edebilirsiniz.

Park Ederken Dikkat Edilecekler

Araç park etmede ilk kural stres yapmamanız ve çevrede ne kadar trafik olursa olsun paniğe kapılmamanızdır. Aracınızı park ederken arabanın tüm fonksiyonları yani direksiyon, aynalar, fren sizin tam kontrolünüzde olmalıdır. Olası bir durumda çevrenizdeki kişilerden yardım istemeyi ihmal etmemelisiniz.