CCTV Kamera Sistemleri (Kapalı Devre TV Sistemleri)

CCTV Kamera Sistemleri (Kapalı Devre TV Sistemleri)

CCTV Sistemleri adından da anlaşılacağı gibi videolu izleme aracıdır. Günümüzde önemli bir güvenlik sistemi olarak kabul edilen ve her geçen gün geliştirilen CCTV sistemlerinin kullanım alanları çok geniştir. Benzin istasyonları,marketler,mağazalar vb. alanlarda sıklıkta kullanılmaktadır. Unutmamak gerekir ki kamera sistemleri tek başına bir koruma sağlamaz. Kamera sistemlerini kullanan yetkili bu konuda eğitimli ve alanında uzman olması gerekir ve karşılaştığı olumsuz olaylara anında müdahale edebilmelidir. Devlet kurumları ve hastaneler veya bankalar gibi önemli kurumların kullandığı ve CCTV sistemleri hayatımızın önemli alanlarını korumakla görevlidir. İş yerlerinin otoparkları gibi alanlarda da kullanılan sistemler araç kazalarının tespitlerini sağlamakta önemli yer tutmaktadır.

Her şeyden önce CCTV kamera sistemlerinin kurulumunda en önemli aşama tespit ve karar verme aşamasıdır. Kameraların hangi bölgelere yerleştirilmesi gerektiği veya kameraların hangi kalitede kullanılması gerektiği gibi unsurlar dikkate alınmalı ve ihtiyaç doğrultusunda kamera sistemi seçilmelidir. Örnek vermek gerekirse bir bankada paranın tutarını veya miktarını görebilecek bir kameranın çok kaliteli ve yüksek çözünürlükte olması gerekmektedir.Aynı zamanda seçilen adaptör ve kablolarda kameraların uzaklık mesafesine göre seçilmesi, her zaman güvenlik kamerasının performansını maksimum seviyede kullanmamızı sağlar

Güvenlik Kamerası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik kamerası seçiminde dikkat edilmesi gereken alanlar ise; kullanacağımız kamera sisteminde, dış mekan kameralar için su geçirmez kameralar kullanılmalı yada su geçirmez kamera muhafazaları kullanılmalıdır. Kameranın görmesini istediğimiz mesafeye göre kameramızın modelini belirleyebiliriz.

Dome Kameralar

Geniş açı almak istediğimiz yerlerde kullandığımız dome kameralar 3.6mm lens ile üretilmekte ve iç mekanlarda yüksek kapasitede alanda kayıt yapabilmektedir.

Box Kameralar

Günümüzde en çok tercih edilen ve çok fazla alanda kullanılan kamera çeşitidir. Yakın ve net çekim istediğimiz alanlarda özellikle başarılı olan box kameralar, Plaka tanıma sistemlerinde de tercih edilmekte aynı zamanda banka kasalarında para tespiti içinde kullanılan box kameralar istenildiğinde lens ayarlamasıyla uzak mesafelerde de kullanılmaktadır.

IR Box Kameralar

Dış mekan olarak üretilmiş olan IR BOX kameralar 6mm yada 4mm sabit lens ile donatılmıştır. Gece görüşüne sahip olan IR BOX kameralar su,nem gibi hava koşullarına dayanıklı dizayn edilmiştir ve günümüzde dış mekanlarda en çok tercih edilen kamera sistemlerinde kullanılan kameradır.

Speed Dome Kameralar

Hareket edebilme kabiliyeti olan ve bu yönde programlanabilen kameralardır. Yüksek çözünürlüklere sahip olan kameralar genelde uzak mesafeleri izleme konusunda kullanılmakta ve tamamen kullanıcı tarafından yönetilebilmektedir. İstenilen yöne hareket sağlanabilir ve 40x boyutuna kadar zoom (yakınlaştırma) yapılmaya olanak sağlamaktadır.