Oksijen Emici Nedir?

Oksijen Emici Nedir?

Oksijen emici, paketli ürünlerin uzun süreler tazeliğini korumasına yardımcı olur. Bu ürünler oksijen absorber ismi ile de bilinir. Oksijen emiciler bulundukları alandaki oksijeni emme özelliğine sahiptir. Bu şekilde özellikle gıdaların oksijen ile teması kesileceği için çok daha uzun süre tazeliklerini korurlar. Oksijen emici gıdaların raf ömrünün ciddi anlamda artmasına yardımcı olur. Bu nedenle gemi gibi taşıtlarla uzun süre taşınacak ürünlerin korunması amacı ile bu ürünler tercih edilir. Gemi taşımacılığında ürünler yüksek nem ortamında taşınmak zorunda kalır. Bu nedenle bu taşıma esnasında oksijen emicilerin kullanılması son derece önemlidir.


Oksijen Emici Nerelerde Kullanılır?

Oksijen emiciler gıdaların tazeliğini korumasına yardımcı olurlar. Bunun yanında gıdaların daha sağlıklı bir şekilde paketlenmesine olanak sağlar. Bozulma ve deformasyon sıkıntılarının en aza indirilmesi sağlanır. Oksijen emici, ambalaj içindeki oksijeni emme özelliğine sahiptir. Gıdaların oksijen ile temas etmesi hızlı bir şekilde bozulmalarına neden olur. Günümüzde gıdaların seri üretimlerinde sürenin uzun olması büyük bir sorundur. Oksijen emiciler geleneksel yöntemler ile kıyaslandığından oldukça iyi bir tazelik sağlar. Bu nedenle fire durumları da en aza indirilmiş olur. Oksijen emiciler farklı gıdaların korunması için rahatlıkla kullanılabilir.

Oksijen Emici Faydaları Nelerdir?


Oksijen emicilerin kullanımı ile ambalaj içerisinde küf oluşumu engellenir. Bunun yanında kötü koku oluşumu da engellenmiş olur. Gıdalarda böceklenme gibi istenmeyen durumlar görülmez. Acılaşma ve yağ oksidasyonu gibi durumlar oluşmaz. Gıdalarda renk değişimi meydana gelmez. Ürünler ilk günkü gibi tazeliğini korur. Baharatlarda oksitlenme problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Oksijen emiciler gıda ambalajlarındaki tüm oksijeni absorbe etme özelliğine sahiptir. Paketlenen ürünlerinin raf ömrünün artmasına da yardımcı olur.