Güvenlik Kamerasının Kullanım Alanları

Güvenlik Kamerasının Kullanım Alanları

Güvenlik Kamerası Modelleri

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan güvenlik kameraları özel ve genel alanlarda caydırcı etkiye sahip emniyet unsurları olarak kullanılan, kapsama alanı içindeki görüntüyü kayıt altına alarak birçok olay için aydınlatıcı olma özelliğine sahip cihazlardır. Dijital bir yazılıma sahip olan bu cihazlar, fotoğraf makinesi gibi çalışan bir yapıya sahiptir. Tek farkı vardır, bu cihazlar görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazlarında depolayarak kullanılabilir hale getirir.

IP Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışır

Emniyet amacı ile kullanılacak olan cihazlar, kullanım alanlarına göre farklı modellere sahip olabilirler. Kablolu ve kablosuz kullanım özelliğine sahip olan modellerin yanı sıra veriyi depolama şekline göre analog ya da IP adı verilen kamera modelleri de mevcuttur. Analog kameralar görüntüyü radyo frekansı ile DVR adı verilen kayıt cihazında depolar. Yani bu kameraların kayıt altına aldığı görüntüler radyo frekansı şeklinde iletilir. Görüntü kalitesi gayet güzel olan analog kameraların tek olumsuzluğu çevrede bulunan ve aynı frekans ile çalışan cihazlar olmasıdır. Görüntü kalitesini düşüren bu durum güvenlik açısından bir risk teşkil etmez.

Güvenlik Kameraları Nerede Kullanılır

IP güvenlik kemaraları ise kapsama alanı içine giren görüntü ve sesi önce eletrik enerjisine dönüştürür. Cihazın içinde bulunan işletimci bu veriyi dijital veriye çevirerek tanımlı olduğu cihaza iletir. Tanımlı olduğu cihaz monitör ve DVR olabileceği gibi tablet, masaüstü bilgisayar, mobil cihaz da olabilir. İnternetin bulunduğu her yerde takip edilebilir olması ve hızlı erişim sağlanması, canlı olarak görüntünün izlenebilmesi IP kameraların en önemli avantajları arasında yer alır. Bu kamera sistemleri aynı zamanda gaz ve yangın alarmı olarak programlanarak daha geniş çerçevede güvenlik sağlayabilir. Güvenlik kemaraları her yerde kullanılabilir. Özel ve genel yaşam alanları yeni teknoloji ile donatılmış güvenlik sistemleri ile daha emniyetli ve güvenli hale getirilebilir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık özel konut güvenlik sistemlerine olan ilgi artıyor. Hırsızlık, taciz ve daha pek çok olumsuz duruma karşı özel konutlarda oluşturulan alarm ve görüntüleme sistemleri kötü niyetli kişilere karşı engelleyici unsur olarak yaygınlaşıyor.